Serce domu

 

Często Klienci wyrażają zdumienie, że traktuję dekorowanie kominka jako oddzielny element dekoracji przestrzeni. Dzieje się tak jednak dlatego, że kominek stanowi w większości przypadków serce domu. Było tak już od wieków, dopóki nie pojawił się telewizor, który odebrał kominkom tę rolę, od kilku lat zaobserwować można jednak powrót do koncepcji, w których to kominek a nie telewizor stanowi centralny punkt salonu czy sypialni. Obserwować można również połączenie hybrydowe, gdzie kominek i telewizor komponują się niejako w jedną spójną całość.

 

Aranżacja kominka w dużej mierze zależy od jego rodzaju, abstrahując od różnorodnych wkładów kominkowych, to jak kominek zostanie udekorowany zależy w dużej mierze od jego obudowy. Na rynku do dyspozycji inwestorów pozostają nowoczesne kominki z metalowo – szklaną obudową, w których palenisko zamknięte jest za żaroodporną szybą, można spotkać kominki kamienne i ceglane, wykonane z marmuru lub granitu, można się również zdecydować na żeliwne kominki z paleniskiem umieszczonym na nóżkach. To jaki rodzaj kominka wybierze inwestor powinno zależeć od aranżacji na jaką chce się on zdecydować lub odwrotnie aranżacje pomieszczenia można dostosować do rodzaju kominka zwłaszcza, że są one sercem domu i z racji igrających w nich płomieni przykuwają uwagę użytkowników pomieszczenia.

 

Kominki wcale nie wychodzą z mody. Obecnie w niemal każdym nowo budowanym domu instaluje się dziś kominek. Powinien być jednak rozsądnie dobrany do stylistyki wnętrza, tak aby stał się jego prawdziwą ozdobą. W dodatku kominki to także efektywne i stosunkowo tanie w eksploatacji źródło ciepła.

 

Jeśli zatem chcemy wybudować kominek, musimy znaleźć dla niego odpowiednie miejsce. Najlepiej wyeksponować go w salonie, tak aby był widoczny z różnych punktów pomieszczenia. Niezbędnym warunkiem jego montażu okazuje się być także wytrzymałość podłoża oraz dostęp do przewodu kominowego. O warunkach podłączenia takich instalacji grzewczych możemy dowiedzieć się więcej na stronie – sklep.auroks.pl/kominy-systemy-kominowe . Tylko odpowiednie dostosowanie do parametrów przewodu kominowego będzie umożliwiało pełną funkcjonalność naszego domowego kominka.

 

Wybór kominka

 

Podstawowym kryterium podczas wyboru kominka pozostaje rola, jaką ma spełniać w naszym domu. Dla niektórych inwestorów będzie to wyłącznie funkcja dekoracyjna. W takim wypadku kwestie takie jak parametry techniczne schodzą zupełnie na dalszy plan. Najczęściej kominek ten posłuży właścicielom do okazjonalnego rozpalenia ognia, na przykład w zimne, jesienne wieczory. Dla innych kominek będzie dodatkowym wsparciem dla systemu ogrzewania domu. To właśnie kominek z płaszczem wodnym zdaje się spełniać wymogi techniczne i funkcjonalne współczesnych klientów. Jednak jego instalację powinno się zaplanować już na wczesnym etapie budowy domu. Taki rodzaj kominka może bowiem współpracować także z wodną instalacją centralnego ogrzewania, dzięki czemu aktywnie inwestuje się w nowoczesne rozwiązania technologiczne naszego budynku mieszkalnego.

 

Podczas dekorowania kominków istotne znaczenie będzie miało jego położenie, rodzaj materiału, z którego wykonana została obudowa oraz kolor ścian i zamysł całego wnętrza. Istotny będzie odpowiedni dobór akcesoriów kominkowych, takich jak stojaki na przybory kominkowe służące do rozpalania paleniska oraz miejsce do przechowywania drewna. Przestrzeń nad kominkiem również stanowi ciekawe miejsce dla dekoratora wnętrz, można tam ustawić trofea i zdjęcia rodzinne, a można zbudować wnękę, która posłuży jako magazyn drewna na opał.

 

Wokół kominka w salonie tworzy się swoista strefa wypoczynkowa. Wśród aktualnych trendów aranżacji kominkowych wymienia się przede wszystkim styl minimalistyczny. Oprawione na biało i bez nadmiaru kamienia czy drewna skutecznie ocieplają wnętrze. Salon może stać się jeszcze przytulniejszy, gdy na obudowie kominka ustawimy dekoracyjne świece. Im więcej żywego ognia, tym klimat we wnętrzu staje się bardziej romantyczny. Istotną zaletą kominków jest także ich uniwersalność. Z powodzeniem można je zamontować zarówno we wnętrzach urządzonych w stylu tradycyjnym, nowoczesnym, prowansalskim jak i skandynawskim.

 

Pamiętajmy też, że kominek nie jest zarezerwowany jedynie dla posiadaczy domów z dużymi salonami. Alternatywą tradycyjnego kominka dla mieszkańców bloków okazują się być biokominki. To propozycja dla tych, którzy chcą się cieszyć ciepłem i widokiem ognia we wnętrzu, w momencie gdy z przyczyn technicznych nie mogą sobie pozwolić na tradycyjny kominek. Warunkiem montażu takiego urządzenia czy elementu dekoracyjnego jest jedynie zapewnienie wydajnej wentylacji. Zaletą biokominków jest nie wydzielanie przez nie dymu ani popiołu. Mechanizm działania opiera się bowiem na spalaniu płynnego biopaliwa. Dlatego kominki te określane są mianem ekologicznych.

 

Aranżacja wszystkich typów kominków daje wiele możliwości i jest pracą przynoszącą wiele zadowolenia, a ponieważ kominek jest sercem domu należy poświęcić mu wystarczająco wiele uwagi.

 

Przykładowe aranżacje: